Sportovně střelecký klub Praha 6

S čím střílet aneb jakou pistoli vybrat?

Pro začátek - vzduchová pistole.
Provedení by mělo vyhovovat požadavkům dle pravidel ISSF

Útržkovitě:

Až nespočet vymezujících faktorů - zdravotní stav, věk, atd. Pokud se chcete vážně věnovat sportovní střelně, nepodceňujte vyjádření lékaře k vašemu stavu. Výkonnost se bude odvíjet od vaší celkové kondice. Střelba je "koncový sport", který závisí především na vaší , "nejen fyzické" kondici. Dnes si můžete pořídit prakticky libovolnou špičkovou zbraň, pokud nejste limitováni penězi. Na druhou stranu i s relativně jednoduchou pistolí, např. TAU7, můžete dosáhnout postatně lepšího i špičkového výkonu při značné střelecké dovednosti, což nemusí být vždy reálné se špičkovou top pistolí. Cesta k dosažení špičky může být individuálně velmi odlišná, i když pravděpodobnost, že se to podaří samostatně bez cizí rady a pomoci, je velmi malá. Především začátky by měly být velmi dobře vedeny zkušeným trenérem nebo střelcem. Jinak řada vašich chyb nemusí být zpozorována, analyzována. Chyby se mohou zafixovat a přeměnit ve špatné návyky, které následně bude možno jen obtížně odstranit, tedy pokud vůbec bude možno. Někomu může efektivně pomoci zvládnutí předchozí přípravy ve střelbě s puškou. Pro začátečníka může být výhodou jednoduchá zbraň s nižší hmotností, s možností kratší záměrné, s univerzální rukojetí, atd. Pokud zvládnete začátky a postoupíte až k výběru pistole, se kterou budete trávit nespočet hodin suchého tréninku a potažmo přiměřený počet hodin ostré střelby, pak možná.....

Jest-li očekáváte, že na tomto místě najdete jednoznačná doporučení, či žebříček pistolí, asi tušíte, po předchozím odstavci, že je zde nenajdete. O výběru špičkové zbraně ke špičkovým výkonům může a velmi pravděpodobně bude rozhodovat řada vašich fyzických i psychických dispozic a odlišností, individuálních schopností. Celková hmotnost, poloha těžiště, rukojeť, možnosti jejího nastavení či úprav, poloha a tvar a stabilita chodu spouště, velikost a tvar mířidel a mnoho dalších detailů zde neuvedených.

Úroveň špičkových "vzduchových" pistolí používaných od 90. let je velmi vysoká a pokud jsou tyto v dobrém fyzickém stavu, mohou být nástrojem k dosahování dlouhodobě stabilních špičkových výkonů, které jen obtížně lze překonávat i těmi nejnovějšími zbraněmi. Viz VzPi Steyr LP1, která byla rokem výroby starší než závodnice, která s ní vyhrála zlatou medaili v Riju 2016. Obdobné platí i o pistolích na CO2, které se stále ještě občas používají v disciplínách VzPi. O elektronických a mechanických spouštích nemluvě.

A tak nezbývá nic jiného než zkoušet a dát na radu zkušeného trenéra. Toto zkušební období s výběrem pistole zbytečně neprodlužujte. Přeji vám dobrou volbu a pak už jen opakování jedné a té samé věci, zásah desítky, například 60x po sobě. Je to přeci tak jednoduché!

petrbrejsa@seznam.cz

Domů Kontakt Statistika

Webdesign a správa : Vizneon