Sportovně střelecký klub Praha 6

Z čeho střílet aneb jakou pistoli vybrat?

Pro začátek - vzduchová pistole.
Provedení by mělo vyhovovat požadavkům dle pravidel ISSF

Útržkovitě:

Až nespočet vymezujících faktorů - zdravotní stav, věk, atd. Pokud se chcete vážně věnovat sportovní střelně, nepodceňujte vyjádření lékaře k vašemu stavu. Výkonnost se bude odvíjet od vaší celkové kondice. Střelba je "koncový sport", který závisí především na vaší , "nejen fyzické" kondici. Dnes si můžete pořídit prakticky libovolnou špičkovou zbraň, pokud nejste limitováni penězi. Na druhou stranu i s relativně jednoduchou pistolí, např. TAU7, můžete dosáhnout postatně lepšího i špičkového výkonu při značné střelecké dovednosti, což nemusí být vždy reálné se špičkovou top pistolí. Cesta k dosažení špičky může být individuálně velmi odlišná, i když pravděpodobnost, že se to podaří samostatně bez cizí rady a pomoci, je velmi malá. Především začátky by měly být velmi dobře vedeny zkušeným trenérem nebo střelcem. Jinak řada vašich chyb nemusí být zpozorována, analyzována. Chyby se mohou zafixovat a přeměnit ve špatné návyky, které následně bude možno jen obtížně odstranit, tedy pokud vůbec bude možno. Někomu může efektivně pomoci zvládnutí předchozí přípravy ve střelbě s puškou. Pro začátečníka může být výhodou jednoduchá zbraň s nižší hmotností, s možností kratší záměrné, s univerzální rukojetí, atd. Pokud zvládnete začátky a postoupíte až k výběru pistole, se kterou budete trávit nespočet hodin suchého tréninku a potažmo přiměřený počet hodin ostré střelby, pak možná.....

Jest-li očekáváte, že na tomto místě najdete jednoznačná doporučení, či žebříček pistolí, asi tušíte, po předchozím odstavci, že je zde nenajdete. O výběru špičkové zbraně ke špičkovým výkonům může a velmi pravděpodobně bude rozhodovat řada vašich fyzických i psychických dispozic a odlišností, individuálních schopností. Celková hmotnost, poloha těžiště, rukojeť, možnosti jejího nastavení či úprav, poloha a tvar a stabilita chodu spouště, velikost a tvar mířidel a mnoho dalších detailů zde neuvedených. Aniž bych vás podceňoval, sami si položte otázku, kam až to ve střelbě chcete dotáhnout a kolik z vás má či bude mít schonosti olympijského střelce s výkonností minimálně úrovně mistra sportu. Pro tyto střelce jsou především určeny moderní špičkové vzduchové pistole, které jsou sice dobře vyvážené, ale také relativně těžké. Chcete se střelbou bavit, střílet pro radost? Pokud střílíte 585 a více, potřebujete nejen talent, ale také vytrvalost, ctižádost, dlouhodobě stabilní fyzikou kondici, zdraví a já nevím, co všechno ještě. Těch 585 nezačnete střílet zítra, za týden ani za měsíc, možná ani za rok. A rozhodně to nebude stále jen zábava, ale přijdou i oběti. Proto si můžete užít mnohem víc zábavy například s taukou, štajerkou LP2 nebo jinou odlehčenou vzduchovou pistolí s dobrou spouští a rujkojetí a se solidním střelivem za 3 až 4€ (500ks), než s těžkou LP10, morinkou CM162EI, či pardinkou K12, ověšenou závažími a používáním nejdražších špičkových diabolek za 8 až 10€. Rozdíl v nižších bodech bude minimální oproti nárokům a nákladům na té nejvyšší úrovni. A výsledek +1, +2, +3, 4 body navíc. Je to k zamyšlení nebo to nemá cenu takhle uvažovat? Je to a bude to jen na vás, čeho chcete střelbou dosáhnout. Příklady, trenér, rodiče, prostředí, vlivných i odpuzujících faktorů existuje celá řada.

Úroveň špičkových "vzduchových" pistolí používaných od 90. let je velmi vysoká a pokud jsou tyto v dobrém fyzickém (technickém) stavu, mohou být ještě dlouho nástrojem k dosahování dlouhodobě stabilních špičkových výkonů, které jen obtížně lze překonávat i těmi nejnovějšími zbraněmi. Viz VzPi Steyr LP1 (Wang Yifu's air pistol), která byla rokem výroby starší než závodnice, která s ní vyhrála zlatou medaili v Rio de Janeiro 2016. Obdobné platí i o pistolích na CO2, které se stále ještě občas používají v disciplínách VzPi. O elektronických a mechanických spouštích nemluvě.

A tak nezbývá nic jiného než zkoušet a dát na radu zkušeného trenéra. Toto zkušební období s výběrem pistole zbytečně neprodlužujte. Přeji vám dobrou volbu a pak už jen opakování jedné a té samé věci, zásah desítky, například 60x po sobě. Je to přeci tak jednoduché!

petrbrejsa@seznam.cz

Domů Kontakt Statistika