Sportovně střelecký klub Praha 6

Kde má pistole pažbu?

Odposlechnuto: Potřebuju lepší pažbu na libovolku.
Pažbu na pušku? Ne, na pistoli.

Tak jak to tedy je?

Pažba. Pažba je část dlouhé ruční střelné zbraně, která slouží k opření zbraně o rameno střelce, což umožňuje lepší a pohodlnější použití střelné zbraně. Většinou je pažba vyrobena ze dřeva, nejčastěji ořechového. U levnějších zbraní se používá dřevo bukové. U starších zbraní se můžeme setkat i s jinými druhy dřeva jako je například třešeň, javor, bříza apod. V novějších se pažby vyrábí z plastických hmot někdy i kovových slitin či kompozitů. Část pažby umístěná před spoušťovým ústrojím se nazývá předpažbí. Někdy se může skládat z nadpažbí (část nad hlavní zbraně) a podpažbí (část pod hlavní). Předpažbí slouží zejména k ochraně druhé ruky střelce před dotykem s rozpálenou hlavní zbraně při střelbě. Některé pistole mohou být vybaveny odnímatelnou pažbou pro zlepšení přesnosti střelby. Tato pažba bývá odnímatelná, také může být zároveň ochranným pouzdrem pistole, viz Mauser 96, P08 dělostřelecký model, aj.

Za co tedy držíme pistoli při střelbě, zejména sportovní. Určitě ne za pažbu, jak se nám snažil sdělit oficiální český překlad pravidel ISSF pro střelbu pistolových disciplin, viz Pravidla sportovní střelby 2017, Pistolové disciplíny, platný od 1. ledna 2017.

Můžete zkusit hádat, kterou částí pistole je rukojeť a k čemu se používá? Těžká otázka, ale věřím tomu, že si s ní na konec poradíte. Možná zjistíte, že i některou část pažby u pušky lze nazvat rukojetí. Kontrolní otázka, pro ty hloubavější, kde má pažba střenky?

Domů Kontakt Statistika