Sportovně střelecký klub Praha 6

Tréninkový plán

Jak sestavit tréninkový plán?
Co je to vlastně trénink?

Trénink je proces učení, při kterém se současně učí jak mysl tak tělo, (nebo si snad někdo myslí, že je lze navzájem oddělit?). Teorie učení je docela dobře propracovná a v podstatě říká, že krátké a často opakované lekce jsou nejúčinnějším způsobem, jak se naučit cokoliv. Trenér střeleckého týmu USA z brokovnice, Lloyd Woodhouse, používá ty nejracionálnější plány, které jsem doposud poznal. On definuje "trénink" jako čas strávený zdokonalováním všech jednotlivých prvků střelecké techniky (někdy nazývané "základy"), na to by měl střelec věnovat asi 80% svého celkového tréninkového času. "Praxi", tj. vlastní střelbě by měl věnovat přibližně 15% svého tréninkového času, přičemž by měly být co nejvěrněji simulovány podmínky jako při skutečném závodě, střelec by měl být schopen přerušit trénink v polovině nebo ke konci série výstřelů a provést zpřesnění tak, aby se přiblížil k dokonalejší technice, a pak opakovat nebo pokračovat v sérii dle potřeby. Všimněte si, že z celkové sumy do 100% zbývá ještě 5% a to je čas, který vy měl střelec strávit na skutečných závodech.

Tři cca 3-4 hodinové tréninky za týden jsou docela značnou zátěží, ale právě taková je potřebná těm, kteří se chtějí dostat mezi elitní střelce. Ob den by měl střelec trávit čas posilováním těla nebo ducha, to proto, aby si udržel dobrou fyzickou kondici nebo zvýšil sílu a nebo propracovával vizualizační techniky.

Jedním z důležitých aspektů, který není všeobecně uznávaný je naplánování nepřetržité, souvislé doby, při které se budete soustřeďovat pouze na jeden prvek. Nové studie ukazují, že pokud se budete pokoušet trénovat více než jednu věc denně, pak účinnost takovéhoto tréninku klesá! Zdá se, že naše mysl i tělo vyžadují určitý významný čas, aby si osvojily to, co je chceme tréninkem naučit. Takže, když se "trénujete", vyberte pouze jeden prvek z techniky a soustřeďte se, abyste ho při tréninku dokonale prováděli a zároveň se nesnažli v průběhu denní tréninkové lekce dělat nic jiného.

A pak ..... pak si musíte dát za každou cenu pauzu!

Don

Autorem článku je Donald Nygord, známý americký střelec.
originální text Changing for the better již není dostupný na původní adrese http://www.nygordprecision.com/change.htm
původní Nygord's Notes jsou nyní dostupné na adrese http://www.cincinnatirevolverclub.net/nygord.html
Překlad, Petr Brejša, petrbrejsa@seznam.cz

Domů Kontakt Statistika