Poloha prstu na spoušti – speciálně pro   t l u s t é   a  kratke

 

Správná poloha prstu na spoušti je důležitá. Ideálně by měla síla na spoušť působit v rovině, ve které působí výsledné vektory sil od středních článků prstů a zadní opěrné plochy dlaně, zejména mezi palcem a ukazovákem. Spoušťový prst by měl tlačit jazýček spouště přímo dozadu ve směru zamíření po celou dobu spouštění, viz obrázek. Sportovní pistole mají dané rozměry, tvar, včetně odlišné polohy spouště, ikdyž  poloha spouště bývá v lepším případě nastavitelná. Ne všechny sportovní pistole svými rozměry a tvarem umožňují všem střelcům dosažení vhodné polohy. Je to způsobeno individuálními odlišnostmi velikosti a tvaru dlaně a prstů. V extrémních případech je dosažení správné polohy velmi obtížné.

Střelci s relativně tlustou rukou a kratkymi prsty budou mít pravděpodobně problém u vzduchových pistolí Steyr LP10 a LP2, kde minimální vzdálenost mezi jazýčkem spouště usazením rukojeti v mezeře mezi palcem a ukazovákem po úpravách tvaru rukojeti limituje kolem 58 až 57 mm. Při extrémním řešení i s výměnou botky spouště cca 54 až 55 mm. I výrobce to pochopil jako problém a u v současnosti vyráběných EVO10 uvádějí jako jednu z výhod EVO zkrácení této vzdálenosti.

 

Naproti tomu u vzduchových pistolí Morini CM162 je možné dosánout bez větších problémů minima až 52 mm. To je pro krátkoprstaře velká výhoda, ale od výrobce i do určité míry nutnost, protože pistole CM162 nemají bočně natočitelný jazýček spouště. Natočením spouště si můžete u štajerek do určité míry pomoci. Jazýček u CM162 je možné pouze posouvat v předozadním směru. Rozsah lze ještě navýšit dostupnými modifikacemi jazýčku. (Pardini a FAS by na tom nemusely být také špatně, ale nemám odzkoušeno.)

 

Jednoduchými modifikacemi u LP10 však skončíte na uvedených 58 až 57 mm.

 

Střelci s rukou typu lopata nebo i střelci s drobnými ale tenkými prsty a štíhlou dlaní obvykle nemívají větší problémy. Pokud se tedy do tvarů rukojeti a jazýčku spouště vejdou.

 

 

 

12. února 2017

 

petrbrejsa@seznam.cz

 

(obrázky jsou stažené kdesi z Internetu)